Pochopenie vývojových štádií mozgu pre lepšiu komunikáciu a kvalitnejšie vzťahy
Keďže veľmi rada pomáham ľuďom lepšie pochopiť iných ľudí a na základe toho mať s nimi kvalitnejšie vzťahy, v tomto článku sa venujem téme, prečo je praktické rozumieť tomu, ako sa vyvíja mozog v priebehu nášho života.
Náš mozog má určité vývojové štádiá a tento poznatok je veľmi dôležitý z toho dôvodu, že v každom z týchto štádií môžeme u ľudí pozorovať určité vzorce správania. Určite si si to všimol aj Ty napríklad u tínedžerov, u malých detí či u starších ľudí.
Vďaka tomuto článku pochopíš, že je vlastne úplne normálne, že si medzi generáciami niekedy vôbec nerozumieme. Budeš vedieť, čo v konkrétnom veku môžeš od človeka očakávať a naučíš sa aj to, že ľudí nemusíš zbytočne odsudzovať na základe konkrétneho vývojového štádia v ich živote.
Aké sú teda vývojové štádiá mozgu a prečo je praktické ich poznať a vedieť ich rozoznávať?
Rané detstvo
Prvým kľúčovým obdobím v živote človeka je vek do cca. 7 rokov, kedy je mozog veľmi výrazne plastický.
Čo je to tá plasticita mozgu? Mozog sa fyzicky mení, vytvárajú sa mnohé neurónové synapsie, dieťa sa rýchlo učí, vytvára si nové návyky a preberá vzorce správania. Je tak otvorené prostrediu, že dokáže navnímať emócie rodičov. To znamená, že ak si rodič a chceš, aby si Tvoje dieťatko osvojilo dobré návyky, musíš sa pred ním pekne a dobre správať (pozor - nie rozprávať a rozkazovať, ale konať tak, ako chceš, aby v budúcnosti fungoval aj ten tvoj malý poklad). Dieťa odkukáva od okolia, učí sa, ako prežiť v reálnom živote, preberá vzorce správania svojho okolia, a teda nám vo vyššom veku nastavuje krásne zrkadlo. :)
Puberta
Potom prichádza také ťažšie obdobie, a to je adolescencia - tí naši citliví a vnímaví tínedžeri. Prechádzajú si rozsiahlymi zmenami v mozgu, preto musíme byť voči nim trošku chápavejší a uvedomiť si, že toto obdobie prejde.
U tínedžerov sa začína vyvíjať časť mozgu, ktorá je zodpovedná za reguláciu emócií, preto ešte nevedia emócie dobre spracovávať ani ich kontrolovať, sú viac emocionálni. Musíme byť teda zhovievavejší a uvedomiť si aj to, že vstupujú do dospelosti - do systému, ktorý je vytvorený umelo - nefunguje vždy úplne efektívne, férovo a spravodlivo, preto sa nemôžeme čudovať tomu, že prežívajú obdobie vzdoru, v ktorom sú nahnevaní na tento svet a poviem Vám úprimne, majú byť prečo. Keď aj ja niekedy vidím, ako naša spoločnosť funguje, čo je v tejto spoločnosti norma, že si klameme, že nosíme masky, že sa ohovárame, že sa odsudzujeme, že to občas robia aj tí naši rodičia, akoby sa ani nechumelilo, a potom sa čudujú, že tí naši tínedžeri strácajú voči rodičom rešpekt a jasné, že rebelujú! Zároveň sa len snažia tento svet, ktorý je prevrátený úplne hore nohami, pochopiť, lebo im to celé nedáva zmysel.
Puberta skončila? Ešte sa neteš! :)
Mozog sa samozrejme vyvíja do cca. 29 roku života. Do 30-ky často ešte nie je úplne vyvinutý, preto sú tam tie emócie menej stabilné, a preto nie je úplne vhodné napr. psychiatricky diagnostikovať deti v nízkom veku a stanovovať im závažné diagnózy, lebo ten mozog ešte nie je úplne vyvinutý, pozornosť je fragmentovaná, emócie sú nestabilné a ak sa mozog ešte k tomu nachádza aj v nesprávnom/psychicky nezdravom prostredí, bude človek silne emocionálny a je to normálne.
Pri diagnostike je preto veľmi dôležité skúmať aj prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, pretože tie zlé návyky nemá od koho iného prebrať, ako od svojho okolia. Deti sa nerodia zlé, nevychované a vzpurné, deti to odpozorujú od rodičov a od svojho okolia.
Takže do 29-ky je potrebné si uvedomiť, že je normálne, že sa ľudia ešte hľadajú, nevedia dokonale ovládať emócie, viac riskujú a nemajú jasne zameranú pozornosť a všetko je to spôsobené vývojom a zmenami mozgu. V tomto veku viac riešime vzhľad, trendy, atraktívnosť - čo sa spája s prioritou nájdenia partnera a následnej reprodukcie.
Preto ak sa 30-ročný (a starší) človek, ktorý je už vyrovnanejší a pokojnejší rozpráva s 20-ročným, je dosť možné, že si títo ľudia nebudú až tak dobre rozumieť, pokiaľ nie je 20-ročný človek dostatočne zrelý. (Samozrejme sú tu prípady, v ktorých deti museli na základe ťažkých životných skúseností veľmi rýchlo dozrieť, prevziať zodpovednosť a vďaka tomu dosahujú dostatočnú zrelosť na to, aby si rozumeli aj so staršími ľuďmi. Takže do 29 rokov sa mozog vyvíja. Po 30-tke už je mozog vyvinutý a už prechádzame do fázy, v ktorej už až tak neriešime napríklad reprodukciu - vzhľad a pod.)
Pre ľudí vo vyššom veku otázka reprodukcie ide postupne do úzadia, pretože často tieto veci máme za sebou. Mnohí už majú rodiny a veľkú zodpovednosť, ktorá by mala ísť ruka v ruke so zodpovednejším a racionálnejším uvažovaním.
Zlaté roky 30 a 40!
V 30-tke už je väčší dôraz na rast prefrontálneho kortexu, čo je časť mozgu zodpovedná za vedomé a racionálne rozhodovanie a fungovanie. V tomto veku sme už pokojnejší, vyrovnanejší, začíname riešiť iné veci, vieme jasnejšie zamerať pozornosť.
Každé obdobie života je niečím typické. Po 30-tke už prichádza obdobie, keď je človek vybláznený a pokojnejší, pokiaľ si samozrejme zažil v detstve a v dospievaní veci, ktoré si potreboval zažiť a nabral z toho skúsenosti a múdrosť, ktorú potreboval nabrať. Takže 30-ka 40-ka sa často považujú za jedny z najlepších rokov života, pretože už máš tú múdrosť, vyrovnanosť, si nezávislý človek, ešte máš relatívne dobré zdravie a energiu.
V prípade, ak si sa narodil do rodiny, ktorá pre Teba nebola najvhodnejšia, už to neriešiš. Pričom v detstve, keď Tvoje prežitie záviselo od rodiny, ktorá nie je úplne v poriadku a neriešilo sa to, bol to pre Teba zásadný problém.
45/50 Dámy, pozor! Náročný prerod do múdrej kráľovnej, ktorá už nemá čas na drámu ani na malichernosti
Následne v živote žien okolo 50-ky dochádza k ďalšiemu zásadnému vývinu mozgu.
Perimenopauza a menopauza. Tam dochádza k výraznej zmene produkcie hormónov, mení sa mozog, celé telo a mnohé ženy to často prežívajú veľmi intenzívne. Niektoré viac, niektoré menej. Ale je to úžasný proces, a keď si žena prejde tým náročným prechodným obdobím a dokáže ho “predýchať”, mozog sa zmení tak, že už nerieši reprodukciu - teda takým príjemným spôsobom prestane riešiť výzor a iné malichernosti. Pri zdravom vývoji sa z nej stáva pokojnejšia, vyrovnanejšia a vďaka skúsenostiam veľmi múdra bytosť, ktorá už odovzdáva túto múdrosť ďalším generáciám.
Ten náš mozog sa krásne prispôsobuje na každé jedno obdobie nášho života. Aby sme ho dokázali zvládnuť. Je to fascinujúci proces a je veľmi dôležité si v rámci komunikácie uvedomovať, s kým sa rozprávame.
Prečo sú 30-nici (a staršie generácie) pre tínedžerov a dvadsiatnikov “so not cool”/ “so lame”*?
Ak sa rozpráva 40-ročný s 20-ročným, je normálne, že si nebudú dokonale rozumieť. Pre 20-ročného je vyrovnaný 40-ročný človek, ktorý už má za sebou všetky tie bláznovstvá, ktoré sa robia v 20-tke, jednoducho nuda. (V dvadsiatke ľudia majú väčšie sklony k podstupovaniu rizík, sú emocionálnejší, sú menej stabilní, myseľ a pozornosť sú fragmentovanejšie.) Pokojní vyrovnaní starší a skúsenejší ľudia sú pre tínedžerov a dvadsiatnikov “lame”. :) A v opačnom garde: tínedžeri a dvadsiatnici na skúsených a vyrovnaných ľudí vo vyššom veku zase pôsobia nestabilne a občas až emocionálne labilne, a teda často vyzerajú nespoľahlivo a nedôveryhodne. :)
Čaro spočíva v tom, že to vôbec nemusíme takto značkovať a odsudzovať - stačí si len uvedomiť, čo sa s nami (všetkými) v každom období života deje a pristupovať k sebe navzájom s väčším pochopením. A vlastne to tu aj píšem preto, aby sme sa lepšie chápali v komunikácii a aby sme ľahšie vedeli odhadnúť, či človek má kapacitu v danom veku a s danými životnými skúsenosťami niečo hlbšie pochopiť a my sa na základe toho môžeme zariadiť.
Ak toto pochopíš, dokážeš rozumieť ľuďom, dokážeš s nimi lepšie komunikovať a lepšie s nimi fungovať.
Verím, že Ti tento pohľad do vývojových štádií mozgu pomôže lepšie pochopiť Tvojich najbližších a že sa pri akomkoľvek nedorozumení dokážeš na to celé pozrieť vďaka tejto optike s väčším nadhľadom a pochopením.
Nech tento článok vnesie do Tvojho života a vzťahov viac harmónie.
S láskou a prianím krásneho zvyšku dňa, Adriána
*Preklad: z anglického výrazu “so not cool” - takí nezaujímaví, “so lame” - takí nudní